Białko – jakie jest zapotrzebowanie człowieka?

Białko – jakie jest zapotrzebowanie człowieka?

Podstawowe makroskładniki w diecie człowieka to węglowodany, tłuszcze oraz białka, Są to składniki odżywcze dostarczane do organizmu wraz z pokarmem. Wszystkie one są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Białko pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Odpowiada m. in. za budowę i naprawę tkanek mięśniowych, wpływa korzystnie na układ odpornościowy oraz wspomaga utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Zapotrzebowanie na białko zależy w dużej mierze od stylu życia, podejmowanych aktywności oraz celu, jaki ustalamy sobie komponując zbilansowany system odżywiania.

Każdy spożyty 1 gram białka zapewnia organizmowi ok. 4 kalorie. Podstawowe zapotrzebowanie organizmu na ten składnik odżywczy wynosi ok. 0,8 – 1 g na kilogram masy ciała dla osoby dorosłej, prowadzącej raczej siedzący tryb życia. Osoba aktywna potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania ok. 1 – 2 g białka na kilogram masy ciała, podczas gdy osoba trenująca w celu poprawy muskulatury i wzrostu masy mięśniowej powinna w swoim jadłospisie umieścić od 2 do nawet 4 g białka na każdy kilogram masy ciała.

Komentarze Facebook

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Komentarze Facebook