Jakie mięśnie pracują podczas biegania

Jakie mięśnie pracują podczas biegania
  • Osoba, która aktywnie uprawia bieganie, prędzej czy później zaczyna myśleć o tym, które systemy mięśniowe są zaangażowane w trening. A więc prawie wszystkie mięśnie działają w takim czy innym stopniu.

Co się dzieje ze sportowcem podczas biegania?

Bieganie to uniwersalny sport zapewniający zdrowie, witalność i piękno. A wszystko to bez sztuczek i specjalnego wyposażenia. Jest to bardzo ważne dla ludzi, który spędzają dużo czasu w biurze a następnie przed telewizorem w domu. Bieganie jest w stanie rozwiązać problem braku aktywności fizycznej.

Bieganie sprawia, że mięśnie pracują bardzo intensywnie. Jednak nie przyczyniają się do budowania masy mięśniowej. Dlatego jeśli ktoś chce, aby jego ciało było bardziej zbudowane, powinien dodać inne ćwiczenia sportowe. Początkowo mięśnie sportowca mogą zwiększać objętość, ale dzieje się tak tylko z powodu stagnacji w nich kwasu mlekowego. Jak wiadomo, kwas mlekowy jest wydalany w ciągu 3 dni po intensywnym treningu, odpowiednio, po kilku tygodniach treningu objętość będzie stopniowo spadać. Warto wzmocnić organizm i przygotować się do treningów, wartościowe suplementy diety można kupić tutaj  olimpsport.com/pl

Jakie mięśnie pracują podczas biegania

Jakie mięśnie pracują podczas biegania

Jakie mięśnie pracują podczas biegania?

Mięśnie, które biorą udział w bieganiu, odnoszą się głównie do nóg i pośladków:

  • Mięśnie ud – biorą udział w bieganiu są umiejscowione w taki sposób, że przechodzą przez 4 wiązki wzdłuż tylnej strony ud i są odpowiedzialne za zgięcie w kolanie.
  • Mięśnie pośladkowe – dzięki nim ciało jest właściwie utrzymywane w pozycji pionowej. Mięśnie są również odpowiedzialne za szerokość i kształt pośladków.
  • Mięśnie biodrowe – regulują funkcję zginania nogi. Jeśli podczas biegu w obszarze tych mięśni pojawiają się bóle, wtedy ćwiczenia najlepiej zatrzymać.
  • Mięśnie czterogłowe – to mięśnie znajdujące się z przodu uda. Ich główną rolą jest bezpieczne poruszanie stawami biodrowymi i kolanowymi.
  • Mięśnie łydki – znajdują się w dolnej części nogi. Pozwalają podnosić nogi podczas biegania, stabilizują ciało. Podczas biegu rozwijają się mięśnie piszczelowe i przednie, dzięki czemu podudzie staje się bardziej równomierne i harmonijnie rozwinięte. Ponadto, te mięśnie pomagają absorbować uderzenia stopy na bieżni i sprawiają, że krok jest bardziej sprężysty.

Inne mięśnie pracujące podczas biegania

  • Mięśnie międzyżebrowe (zewnętrzne i wewnętrzne) – te mięśnie odgrywają rolę pomocniczą w bieganiu. Zewnętrzne mięśnie są zaangażowane w wymuszoną inhalację, wewnętrzne w wymuszony wydech.
  • Mięśnie ramion – podczas biegu zajmują pozycję wygiętą w stawach łokciowych. W ten sposób pomagają utrzymać optymalny tryb pracy. Ręce poruszają się w opozycji do nogi wspierającej.
  • Mięśnie pleców biorą udział w ruchu ramion. Mięśnie bicepsa na ramieniu znajdują się powyżej łokcia. Zginają ramię i staw barkowy, przedramię na łokciu. I właśnie tymi mięśniami sportowiec pracuje, aby podczas biegu trzymać ręce w odpowiedniej pozycji. Mięśnie trójgłowe przesuwają ramiona do tyłu, biorą również udział w przedłużeniu przedramienia.
  • Najszersze mięśnie grzbietu to powierzchowne mięśnie, które zajmują cały dolny grzbiet. Te mięśnie obracają dłonie podczas biegania w tył.
  • Mięśnie brzucha (górne i dolne) pomagają utrzymać prawidłową postawę, co ma kluczowe znaczenie dla maksymalnej wydajności i pomagają uniknąć obrażeń. Podczas biegu ciało nie jest unieruchomione, co może powodować, rotację kręgosłupa, a silne mięśnie brzucha pomagają ustabilizować górną część ciała i zminimalizować rozproszenie energii z powodu niepotrzebnych ruchów ciała. Jest to szczególnie ważne w przypadku biegów długodystansowych. W treningu mięśni brzucha, bieganie rozwiązuje najtrudniejsze zadanie tzn. spala tłuszcz na brzuchu.

 

Komentarze Facebook

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Komentarze Facebook