TAJEMNICA ZWIĘKSZANIA MASY MIĘŚNIOWEJ cz.1

TAJEMNICA ZWIĘKSZANIA MASY MIĘŚNIOWEJ cz.1

Chodzisz na treningi z mocnym postanowieniem, że w ciągu kilku miesięcy musisz zwiększyć masę mięśniową o co najmniej kilka kilogramów. Masz dobry plan treningowy oraz dietę wraz z suplementacją i jesteś przekonany, że to już wszystko, czego ci potrzeba. Niestety, nie wszystko, zapomniałeś o rzeczy najważniejszej.

Załóżmy, że chcesz zbudować dom – same chęci, narzędzia oraz materiały nie wystarczą, trzeba jeszcze wiedzieć, jak to zrobić. Tak samo jest w wypadku rozbudowy masy mięśniowej, gdzie narzędziami są ćwiczenia siłowe, a materiałem składniki odżywcze uzyskiwane z pożywienia. Aby właściwe użyć zarówno jednego, jak i drugiego, należy znać zasady,jakimi kieruje się organizm przy rozbudowie mięśni.

Mięśnie rosną od środka

Zapamiętaj, że mięsień rozrasta się od środka (od wewnątrz), a konkretnie w wyniku zwiększania przekroju poprzecznego włókien mięśniowych, z których jest zbudowany. Proces ten rozpoczyna się w momencie, gdy wykonywana przez nas seria zmusza mięsień do pracy na granicy jego możliwości siłowych (doświadczeni trenerzy zalecają swoim podopiecznym robienie serii do wyczerpania mięśniowego). Ważne przy tym jest, aby taka seria nie liczyła mniej niż 6 powtórzeń.

Odbudowa i rozbudowa włókien mięśniowych

Następstwem prawidłowo wykonanej ciężkiej serii (odpowiednia liczba powtórzeń oraz wysiłek ze strony mięśni na poziomie maksymalnym) są mikrouszkodzenia elementów kurczliwych włókien mięśniowych (dotyczy 5% włókien). Po treningu organizm nie tylko naprawia uszkodzone włókna, ale też je wzmacnia zwiększając ich przekrój poprzeczny.

Do tego, aby ten proces przebiegał prawidłowo, potrzebne są nie tylko duże ciężary, ale także właściwa objętość treningu, czyli właściwa liczba powtórzeń w seriach. To wiąże się z koniecznością uruchomienia wielu procesów w poddawanych treningowi mięśniach, które określa się mianem stresu metabolicznego. I rzecz najważniejsza -stres taki jest niezbędny do zainicjowania i podtrzymywania rozrostu włókien mięśniowych, czyli do tworzenia nowych komórek mięśniowych.

Całkowita ilość białka syntetyzowanego w wyniku stymulacji mięśni za pomocą treningu siłowego zależy od ilości białka ulegającego rozpadowi (degradacji) podczas treningu, a to z kolei zależy od wielkości dźwiganych ciężarów, liczby powtórzeń w seriach i wysiłku w to wkładanego.

Spis Treści

Tajemnica zwiększania masy mięśniowej cz.1

Tajemnica zwiększania masy mięśniowej cz.2

Tajemnica zwiększania masy mięśniowej cz.3

Tajemnica zwiększania masy mięśniowej cz.4

Komentarze Facebook
3 comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Komentarze Facebook